Yazılarım

Ne Zor Şeymiş 1. Sınıf Okutmak?!

Kaçıncı sınıfı okutursanız okutun ya da hangi dersin öğretmeni olursanız olun çocuklarınıza sevgiyi ve bilgiyi aktarabildiğinizde, onların bir derdi için düşünmeye vakit ayırabildiğinizde işinizi iyi yaptığınızı hisseder, göğsünüz kıvançla dolar, başınızı yastığa koyduğunuzda huzurla dalarsınız uykuya…

Ancak hepsinden daha özeldir 1. sınıf okutan öğretmenlerin duyguları! Tıpkı tekneye konan un, su ve tuzu birleştirip hamur yapmak gibidir. Sonraki yıllarda o hamur şekilden şekle bürünür. Ama ilk şekli vermek yok mu ne de zordur ve ne de haz verir öğretmene… O yavru kuşun çizdiği harfin kıvrımında bile kendini görür 1. sınıf öğretmeni… Nasıl da her ayrıntıyı taklit etmeye çalışır bıcırıklar… Sözüm size sevgili meslektaşlar; zordur başlangıçta, lakin onlar konuştukça, yazdıkça, çizdikçe sizin duyacağınız mutluluk anlatılamaz. Yaşayan bilir. Yaşadıkça anlaşılabilir.

“Öğretmenim Ahmet saçımı çektiiii!” “Öğretmenim çişim geldiiii!” “Öğretmenim acıktıııım!” “Öğretmenim evimi özlediimm! Annemi isteriiiiiiiim!” “Öğretmenim ben yapamıyoruuum!” çığlıkları arasında kimi zaman çıldıracağınızı sanırsınız. Öyle anlarda durup kendinizi hatırlayın; nasıldınız siz peki 1. sınıfa giderken??

Yavru kuşun defterine attığınız küçük bir yıldız, okuyamasa da şeklinden tanıdığı bir Aferin yazısı, başını bir okşayışınız nasıl da yüzünde büyük bir gururla sırasına doğru götürür onu… Bütün çocuklar çiçektir ve öğretmenleri de onların arılarıdır adeta. Balımız çok olsun sevgili meslektaşlarım, hepinize kolay gelsin!
2005/NURAY AYDINUS

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: